אקו לב במאמץ

אקו לב במאמץ

 

אודות הבדיקהאקו לב במאמץ

אקו לב במאמץ הינה בדיקה לא פולשנית המשמשת להערכה של היצרות בעורקים הכליליים. יתרונה הגדול שאיננה כרוכה בקרינה או בהזרקת חומרי ניגוד (בשונה מבדיקות אחרות להערכת של מחלת לב כלילית). הבדיקה כוללת אקו במנוחה, ביצוע הליכה על הליכון ואקו נוסף בסיום המאמץ. בבדיקה משווים בין תפקוד הלב במנוחה לבין תפקודו בסיום המאמץ. ירידה בתפקוד הלב במאמץ מכוונת לנוכחות היצרות משמעותית באחד או יותר מהעורקים הכליליים. למידע נוסף על בירור של מחלת לב איסכמית ניתן לקרוא את מאמרו של פרופ' ברבש מהיל"ה בנושא זה.

כיצד מתבצעת הבדיקה

הבדיקה מתבצעת במספר שלבים. בשלב ראשון מתבצעת בדיקת אקו לב ראשונית במנוחה במצב של שכיבה, כמו כן נמדד דופק, ול"ד ומתבצע רישום אק"ג. בשלב השני של הבדיקה, הנבדק/ת עולה על מסוע (treadmill) ומוצמדות אלקטרודות של אק"ג לבית החזה לצורך רישום אק"ג בזמן מאמץ. לאחר מכן הנבדק/ת מתחיל/ה לבצע מאמץ המתגבר במהלך הבדיקה, על ידי הליכה מהירה עד ריצה על גבי המסוע, זאת עד אשר מופיעים תסמינים המונעים ממנו/ה להמשיך במאמץ או עד הגעה לדופק מטרה. מיד בשיא המאמץ הנבדק/ת נשכב/ת על המיטה ומתבצעת בדיקת אקו לב חוזרת במאמץ.

הצוות המיקצועי

בדיקת אקו לב במאמץ הינה בדיקה מורכבת. צוות היל"ה מיומן בביצוע בבדיקה זו ומקפיד על סטנדרטים גבוהים בביצוע הבדיקה ובפענוח הממצאים. הצוות כולל:

טכנאית ארגומטריה: גב' אלה ויינשטיין, תפקידה הינו לדאוג לרישום מדוייק של אק"ג בזמן ביצוע המאמץ

טכנאי אקו: מר ויטלי אוסמנוב, תפקידו הינו לרכוש תמונות אקו לב לפני המאמץ ובשיא המאמץ

רופא: ד"ר אורי וטורי, קרדיולוג מומחה לאקו לב. תפקידו הינו לנהל את מהלך הבדיקה, לתת מענה במידה ומתעוררות בעיות רפואיות במהלך הבדיקה ולתת פיענוח רשמי בסיום הבדיקה. בכל בעיה, רפואית או מנהלית הקשורה לבדיקה, ניתן לפנות לד"ר וטורי אשר ייתן את המענה המיטבי.

מהו משך הבדיקה

משך הבדיקה הינו כחצי שעה.

מה ניתן ללמוד מתוצאות הבדיקה

בדיקת האקו במאמץ מאפשרת להעריך בצורה טובה את הסיכוי לקיום מחלת לב איסכמית, כלומר, האם קיימת הפרעה בזרימת הדם בעורקי הלב. בדיקה זו משמשת ככלי עזר בחלק מהמקרים גם לצורך הערכה של חומרת מחלה מסתמית כדוגמת היצרות המסתם האורטלי (Aortic stenosis).

הנחיות מיוחדות לקראת הבדיקה

 1. מומלץ לא לאכול או לשתות כ-3 שעות טרם הבדיקה מאחר ועלולה להתפתח בחילה במהלך המאמץ.
 2. מטופלים ומטופלות הסובלים מסכרת צריכים להתיעץ עם הרופא לגבי הפסקת אכילה ו/או הטפול התרפותי לפני הבדיקה.
 3. יש להתייעץ עם הקרדיולוג האם יש צורך להפסיק תרופות ספציפיות לפני הבדיקה כדוגמת תרופות ממשפחת חוסמי בטא.
 4. בבדיקה זו קיימת חשיבות רבה לרישום איכותי של אק"ג בזמן המאמץ וביצוע אקו לב מיד בשיא המאמץ. ביצוע בדיקה זו באופן המיקצועי ביותר מצריך חשיפה של פלג הגוף העליון כולל גופיות או חזיות על מנת לאפשר רישום אק"ג מדוייק ורכישה איכותית של תמונות האקו. צוות הבדיקה מודע לאי הנעימות הכרוכה בכך ויעשה כל מאמץ להקטין את החשיפה, אך אנו מבקשים לקבל את בקשות הצוות בהבנה. מטרתו הינה לבצע את הבדיקה באופן מיקצועי ולספק תשובה אמינה ואיכותית.
 5. רכישת תמונות האקו מתבצעת על ידי מתמר אולטרהסאונד המוצמד לבית החזה במספר נקודות. לעיתים יש להפעיל לחץ עם המתמר כנגד בית החזה על מנת להשיג תמונות איכותיות יותר. לחץ זה עלול לגרום לאי נוחות וכאב קל. אנו מבקשים לקבל זאת בהבנה.

מסמכים דרושים לצורך הבדיקה

 1. סיכום יעוץ קרדיולוגי ורקע רפואי קודם
 2. התחייבות מהמבטח במידת הצורך
 3. אמצעי תשלום שימסר כערבון לתשלום (צ'ק / כרטיס אשראי ) במידת הצורך

הגעה לבדיקה

 • שעת הבדיקה הינה משוערת ועלולה להשתנות. יום לפני הפעולה נתקשר ונעדכן על שעת ההגעה לבדיקה.
 • ביום הבדיקה יש להגיע ל"מכון הלב" קומה 0, בניין אסותא, רחוב הברזל 20. הכניסה למכון הינה בסמוך לכניסת הרכבים לחניון "אסותא".
 • התשלום בגין ההשתתפות העצמית יגבה במעמד הקבלה לבדיקה.

דגשים אחרונים לפני הבדיקה

מומלץ להביא ביגוד והנעלה נוחה, המתאימה לפעילות ספורט.