אקו לב דרך הוושט

אקו לב דרך הוושט


אודות בדיקת אקו דרך הוושט

אקו דרך הוושט

בדיקת אקו לב הינה הדמיה בעזרת אולטראסאונד (גלי על קול) ללא כל קרינה, המכוונת להדגמה של הלב. בדיקת אקו לב דרך הוושט (Trans-esophageal echocardiography) מתבצעת על ידי החדרת מתמר אולטראסאונד לוושט (ומכאן שם הבדיקה) שהינו בקוטר של כסנטימטר, ומתבצעת הדמיית הלב דרך דפנות הוושט. במרכז הישראלי לרפואת הלב (היל"ה), בדיקת אקו דרך הוושט מתבצעת על ידי קרדיולוגים מנוסים ביותר בביצוע בדיקה זו,  שהינם מומחים בבדיקות אקו ואשר עברו הכשרה ספציפית לביצוע ופענוח הבדיקות הללו (מעבר להכשרה הכללית המקובלת) כדי שאיכות התשובה תהיה ראויה.

כיצד מתבצעת הבדיקה

הבדיקה מתבצעת לאחר קבלה רפואית וסיעודית מסודרת. המטופל או המטופלת מקבלים תרופות טשטוש דרך הוריד ובהתזה לתוך הלוע, תוך ניטור צמוד אחר לחץ הדם ונשימה. לאחר הטשטוש, מוחדר מתמר האולטראסאונד דרך הפה לתוך הוושט ונרכשות תמונות שונות, מזויות שונות, של הלב וחלקיו השונים. הבדיקה אינה כרוכה בכאב, למעט אי נוחות מהחדרת המתמר דרך הלוע, אך גם אי נוחות זו מוקלת על ידי חומרי הטשטוש.

מהו משך זמן בדיקת אקו דרך הוושט ?

הפעולה אורכת כ- 30-45 דקות.

מה ניתן ללמוד מתוצאות הבדיקה

בדיקת אקו לב הינה בדיקה חשובה ביותר בהערכת מבנה הלב ותפקודו. בעזרתה ניתן לקבל מידע חשוב ביותר על תפקוד הלב ולהתאים את המשך הטיפול. בדיקה זו גם מאפשרת לקבל מידע רב לגבי תפקוד מסתמי הלב והערכה של מחלות המסתמים. חשיבות בדיקת אקו לב דרך הוושט הינה היכולת להדגים אזורים מסויימים בלב, כולל מסתמי הלב בצורה מדוייקת יותר מבדיקת אקו רגילה.

הנחיות מיוחדות לקראת הבדיקה

אין צורך לבצע שנויים בטיפול התרופתי אלא אם הרופא המבצע ביקש להפסיק תרופות.

ביום הבדיקה, יש צורך בצום של 6-8 שעות לפני הבדיקה, כך שמטופלים העוברים את הבדיקה בשעות אחר הצהרים צריכים להיכנס לצום לאחר ארוחת בוקר. מומלץ ליטול את התרופות הקבועות ביום הפעולה עם מעט מים, אלא אם צוין אחרת על ידי הרופא המפנה. 

מסמכים דרושים לצורך הבדיקה

  1. סיכום יעוץ קרדיולוגי ורקע רפואי קודם
  2. התחייבות מהמבטח במידת הצורך
  3. אמצעי תשלום שימסר כערבון לתשלום (צ'ק / כרטיס אשראי ) במידת הצורך

הגעה לבדיקת אקו דרך הוושט

  • שעת הבדיקה הינה משוערת ועלולה להשתנות. יום לפני הפעולה נתקשר ונעדכן על שעת ההגעה לבדיקה.
  • ביום הבדיקה יש להגיע ל"מכון הלב" קומה 0, בניין אסותא, רחוב הברזל 20. הכניסה למכון הינה בסמוך לכניסת הרכבים לחניון "אסותא".
  • התשלום בגין ההשתתפות העצמית יגבה במעמד הקבלה לבדיקה.

דגשים אחרונים

לרוב, אין צורך בבדיקות דם לפני הבדיקה, אלא אם הינך נוטל/ת מדללי דם. בכל מקרה  יש לוודא עם הקרדיולוג האם צריך בדיקות מיוחדות לקראת הבדיקה.

קישור: מידע למטופל לקראת בדיקת אקו לב דרך הוושט