בדיקת אקו לב

אקו לב

 

אקו לב

אקו לב הינה הדמיה בעזרת אולטראסאונד (גלי על קול) ללא כל קרינה, המכוונת להדגמה של הלב. הבדיקה איננה פולשנית ומאפשרת הערכה של תפקוד הלב ושל פעולת מסתמי הלב. הבדיקה אינה מצריכה הכנה מוקדמת כלשהי ואין מצבים בהם לא ניתן לבצעה, אולם חשוב להדגיש שכדאי שתבוצע ותפוענח על ידי מי שעבר הכשרה ספציפית לפענוח הבדיקות (שהינה מעבר להכשרה הכללית המקובלת) כדי שאיכות התשובה תהיה ראויה. למידע נוסף אודות בדיקת אקו לב ניתן לעיין במאמרה של גב' זהר קרסב, טכנאית אקו מוסמכת בהיל"ה..

כיצד מתבצעת הבדיקה

הפעולה מתבצעת בשכיבה על הגב או על צד שמאל של הגוף במיטת בדיקה. טכנאי האקו מצמיד מתמר אולטראסאונד לדופן בית החזה ורוכש תמונות שונות ממנחים שונים של הלב. הבדיקה אינה כרוכה בכאב, למעט אי נוחות מלחץ קל של המתמר על דופן בית החזה.

צוות הבדיקה

צוות הבדיקה כולל טכנאית אקו מוסמכת המבצעת את הבדיקה ורוכשת את תמונות האולטרהסאונד ורופא המפענח את הבדיקה על סמך התמונות שנרכשו. פענוח הבדיקה מתבצע על מחשב לאחר סיום הבדיקה ועל כן נוכחות הקרדיולוג אינה נדרשת במהלך הבדיקה עצמה. הצוות:

טכנאית אקו: גב' זהר אסתר קרסב, טכנאית אקו מוסמכת.

רופא: ד"ר אורי וטורי, קרדיולוג מומחה לאקו לב.

מהו משך הבדיקה

הבדיקה אורכת כ- 15-30 דקות.

מה ניתן ללמוד מתוצאות הבדיקה

בדיקת אקו לב הינה בדיקה חשובה ביותר בהערכת מבנה הלב ותפקודו. בעזרתה ניתן לקבל מידע חשוב ביותר על תפקוד הלב ולהתאים את המשך הטיפול. בדיקה זו גם מאפשרת לקבל מידע רב לגבי תפקוד מסתמי הלב והערכה של מחלות המסתמים.

הנחיות מיוחדות לקראת הבדיקה

  1. אין הכנות מיוחדות הנדרשות לבדיקה. אין צורך לשנות טיפול תרופתי קבוע.
  2. רכישת תמונות האקו מתבצעת על ידי מתמר אולטרהסאונד המוצמד לבית החזה במספר נקודות. לעיתים יש להפעיל לחץ עם המתמר כנגד בית החזה על מנת להשיג תמונות איכותיות יותר. לחץ זה עלול לגרום לאי נוחות וכאב קל. אנו מבקשים לקבל זאת בהבנה.
  3. בבדיקה זו קיימת חשיבות רבה לרכישה של תמונות אקו איכותיות על מנת לתת אבחנה מהימנה. על כן, ביצוע בדיקה זו באופן המיקצועי ביותר מצריך חשיפה של פלג הגוף העליון כולל גופיות או חזיות על מנת לאפשר רכישה איכותית של תמונות האקו. צוות הבדיקה מודע לאי הנעימות הכרוכה בכך ויעשה כל מאמץ להקטין את החשיפה, אך אנו מבקשים לקבל את בקשות הצוות בהבנה. מטרתו הינה לבצע את הבדיקה באופן מיקצועי ולספק תשובה אמינה ואיכותית.

מסמכים דרושים לצורך הבדיקה

  1. סיכום יעוץ קרדיולוגי ורקע רפואי קודם
  2. התחייבות מהמבטח במידת הצורך
  3. אמצעי תשלום שימסר כערבון לתשלום (צ'ק / כרטיס אשראי ) במידת הצורך

הגעה לבדיקה

  • שעת הבדיקה הינה משוערת ועלולה להשתנות. יום לפני הפעולה נתקשר ונעדכן על שעת ההגעה לבדיקה.
  • ביום הבדיקה יש להגיע ל"מכון הלב" קומה 0, בניין אסותא, רחוב הברזל 20. הכניסה למכון הינה בסמוך לכניסת הרכבים לחניון "אסותא".
  • התשלום בגין ההשתתפות העצמית יגבה במעמד הקבלה לבדיקה.