היפוך קצב חשמלי

היפוך קצב חשמלי


אודות הפעולה

היפוך קצב חשמלי
היפוך קצב חשמלי מתבצע במטופלים או מטופלות הסובלים או הסובלות מפרפור עליות (Atrial fibrillation) או רפרוף עליות (Atrial flutter), ואשר הקרדיולוג קבע כי יש התוויה להחזיר את קצב הלב לקצב סדיר (קצב סינוס).

תנאי לפעולה הינו העדר קרישי דם בלב (אוזנית עליה שמאל) על מנת להקטין סיכון לארוע מוחי סביב היפוך הקצב. מטופלים הנוטלים תרופות אנטיקואגולציה (כדוגמת קומדין, אליקויס, פרדקסה או קסרלטו) חייבים להביא תיעוד לגבי מידת יעילות הטיפול או משך הטיפול, אך הדרך היעילה ביותר לוודא העדר קרישי דם בלב הינה לבצע בדיקת אקו דרך הוושט (Trans-esophageal echocardiography) לפני היפוך הקצב. על כן, לרוב, תבוצע בדיקה זו מיד לפני היפוך הקצב.

כיצד מתבצעת הפעולה

במרכז הישראלי לרפואת הלב (היל"ה), היפוך קצב חשמלי מבוצע על ידי קרדיולוג מומחה. הפעולה מבוצעת לאחר קבלה רפואית וסיעודית מסודרת. בהמשך, ניתנות תרופות הגורמות לטשטוש ושיכוך כאבים תוך ניטור קפדני של לחץ הדם ונשימה. לאחר שהמטופל או המטופלת רדומים, במידה והוחלט על ידי הקרדיולוג כי יש צורך – מבוצעת בדיקת אקו לב דרך הוושט, וזאת על מנת לשלול נוכחות קרישי דם בלב. כאשר נשללת נוכחות קריש דם בלב, הקרדיולוג משחרר מכת חשמל דרך מדבקות לדופן בית החזה. בסיום הפעולה מבוצעת בדיקת אק"ג לוודא כי קצב הלב הינו סדיר (קצב סינוס).

במידה ומתועד קריש דם, היפוך הקצב יבוטל, יינתן טיפול להמסת הקריש ויינתן תאריך חדש להיפוך הקצב.


מהו משך הפעולה
המטופל או המטופלת מתאשפזים מספר שעות טרם ביצוע ההיפוך החשמלי. הפעולה עצמה נמשכת כחצי שעה, ולאחר מכן התאוששות המטופל או המטופלת מחומרי ההרדמה נמשכת מספר שעות, שלאחריהן ניתן להשתחרר.

הנחיות מיוחדות לקראת הפעולה

לקראת הפעולה יש לבצע בדיקות דם שגרתיות הכוללות ספירת דם מלאה, תפקודי קרישה, וכימיה בדם כולל תפקודי כליות (קראטנין) ואלקטרוליטים בדם.

דגש מיוחד לגבי מטופלים או מטופלות הנוטלים קומדין - יש להביא פרוט מלא של ערכי INR בחודשיים האחרונים.

באופן כללי, אין צורך לבצע שינויים בטיפול התרופתי הקבוע, אלא אם כן קיימת הנחייה ספציפית של הקרדיולוג. ביום הפעולה, יש צורך בצום של 6-8 שעות לפני הפעולה, כך שמטופלים או מטופלות העוברים את הפעולה בשעות אחר הצהרים צריכים להיכנס לצום לאחר ארוחת בוקר.

מסמכים דרושים לצורך הפעולה

  1. סיכום יעוץ קרדיולוגי ורקע רפואי קודם 
  2. תוצאות בדיקות הדמיה (כגון אקו לב, הולטר)
  3. תרשים אק"ג עדכני
  4. תוצאות בדיקות דם כולל ספירת דם, תפקודי קרישה, וכימיה בדם
  5. התחייבות מהמבטח במידת הצורך
  6. אמצעי תשלום שימסר כערבון לתשלום (צ'ק / כרטיס אשראי ) במידת הצורך

הגעה לפעולה

  • שעת הפעולה הינה משוערת ועלולה להשתנות. יום לפני הפעולה נתקשר ונעדכן על שעת ההגעה לניתוח.
  • ביום הפעולה להגיע לקבלה בקומת הכניסה של בית חולים אסותא רמת החייל (רח' הברזל 20 רמת החייל ת"א).
  • התשלום בגין ההשתתפות העצמית יגבה על ידי אסותא במעמד הקבלה לבית החולים/ השחרור מבית החולים.

משך האשפוז לצורך הפעולה

האשפוז לקראת ההיפוך החשמלי מתבצע מספר שעות טרם הפעולה. לאחר סיום הפעולה יש להמתין מספר שעות לצורך התאוששות מהטשטוש ולאחר מכן ניתן להשתחרר.

דגשים אחרונים לפני הפעולה

יש לזכור כי היפוך הקצב יבוצע רק לאחר שנקבע כי אין קרישי דם בלב באמצעות בדיקת אקו לב דרך הוושט או על ידי תיעוד תרופתי ושל בדיקות הדם.

יש להגיע לפעולה עם מלווה מאחר ולא ניתן לנהוג לאחר הפעולה בשל מתן תרופות מטשטשות.

 

קישור: מידע למטופל לקראת היפוך קצב חשמלי