מדוע דום נשימה בשינה מעלה את הסיכון למוות פתאומי מדום לב | המרכז הישראלי לרפואת הלב - היל"ה

מדוע דום נשימה בשינה מעלה את הסיכון למוות פתאומי מדום לב

הפרעת שינה עלולה להגביר את הסיכון לאירוע לב.

דום נשימה חסימתי בשינה הוא תופעה מוכרת הגורמת לבעיות רפואיות רבות, אחת מהן, בעיה נפוצה שרבים אינם מודעים לה, היא דום לב פתאומי.

"אנשים הסובלים מדום נשימה בשינה, נוטים להתעורר עם כאבי ראש ואף להירדם בפתאומיות באמצע היום. מלבד הסימפטומים הללו, הם חשופים גם לסיכון גבוה למוות פתאומי", אומר הקרדיולוג ד"ר ברוס וילקוף. "אצל החולים הללו, המוות הפתאומי לא נובע מהתקף לב, אלא מקצב לב לא תקין."

הפסקת נשימה בת 10 שניות ומעלה, לפחות 5 פעמים בשעה במהלך השינה, מוגדרת כדום נשימה בשינה.

"חוקרים משערים שדום נשימה בשינה גורם להפרעה בקצב הלב, ממנה החולה עשוי למות כתוצאה מדום לב פתאומי. כמה סיבות מביאות אותם לחשוב כך", אומרת ד"ר רינה מהרה, מומחית לרפואת שינה. " דום נשימה בשינה גורם למצבים כמו הפחתת רמות החמצן, הפעלת תגובת הלחץ "הילחם או ברח" או יצירת לחץ בחזה הסוגר על דרכי הנשימה העליונות ובאופן אוטומטי מוחץ את הלב", היא מסבירה. המצבים הללו עלולים להגביר את הדלקת ולגרום לשינויים מזיקים בעורקים.

הכירו את הסימפטומים

לפי המכון הלאומי האמריקני לבריאות הלב, הריאות והדם (NHLBI), כ-12 מיליון אמריקאים סובלים מדום נשימה בשינה, על אף שרבים מהם לא אובחנו.

הסימפטומים לדום נשימה בשינה כוללים:

נחירה קולנית

הפסקת נשימה במהלך שינה

ישנוניות יתר במהלך היום

עייפות כרונית

הירדמות בנהיגה

התעוררות כתוצאה מקוצר נשימה

התעוררות תכופה לשירותים ללא סיבה הנראית לעין

כאבים בחזה במהלך השינה

במידה ואתם סובלים מאחד או יותר הסימפטומים הללו, חשוב מאוד לגשת ולשוחח עם הרופא שלכם. ייתכן שהוא ייתן לכם הפנייה למומחה לרפואת שינה.

מה מראה המחקר בתחום דום נשימה בשינה?

"זיהוי מוקדם ופנייה לטיפול בדום נשימה בשינה, הוא המפתח", אומרת ד"ר מהרה. "מחקרים עכשוויים מראים שמצבי קיצון שלא טופלו, של דום נשימה חסימתי חמור, גורמים למקרי מוות רבים יותר, גם אם מחשיבים גורמי סיכון נוספים כמו השמנת יתר."

במחקר שארך 5 שנים ועקב אחרי כמעט 11,000 איש, לנבדקים עם דום נשימה חסימתי היה סיכון גבוה יותר למות מדום לב פתאומי. מבין הנבדקים, בני 60 ומעלה שסבלו מדום נשימה בינוני עד חמור (20 הפסקות נשימה בשעה) היו בסיכון הגבוה ביותר למוות.

כאשר רמות רווית החמצן בגופם ירדו מתחת ל78% - מה שמנע זרימת אוויר לריאות, הסיכון שלהם לדום לב גדל ב80%.

"בנוסף, קבוצת המחקר שלנו הראתה שלאנשים עם דום נשימה חסימתי חמור יש סיכון גדול פי שניים עד ארבעה להפרעה בקצב הלב, לעומת אנשים ללא דום נשימה בשינה" מציינת ד"ר מהרה.

מחקרים אחרים מצאו כי לחולי לב הסובלים מדום נשימה חסימתי יש סיכוי גדול פי 2.5 למות מדום לב פתאומי בין חצות לשעה 6.00 בבוקר.

מה לעשות אם עולה חשד לדום נשימה?

אם אתם חוששים שאתם או אחד מבני המשפחה חווים דום נשימה בשינה, חשוב מאוד ללכת ולהיבדק. דום נשימה בשנה יכול לגרום לבעיות לב נוספות ואף פוגם בתפקוד היומיומי שלכם. הרופא עשוי להציע לכם לעבור הערכת שינה במעבדה.

"טיפול בדום נשימה בשינה יעיל לא רק לצמצום הסיכון לאירוע לב מסכן חיים", אומר ד"ר וילקוף, "הוא מסייע גם לשינה טובה יותר ולהרגשה טובה יותר, בכל המובנים."

מקור:

צוות הלב וכלי הדם / המרכז הרפואי האקדמי קליבלנד קליניק