סגירת החלון הסגלגל הפתוח - סגירת PFO - המרכז הישראלי לרפואת הלב

סגירת החלון הסגלגל הפתוח - סגירת PFO

אודות הפעולה

החלון הסגלגל הפתוח (PFO), הינו חריר הקיים במחיצה בין העליה הימנית והשמאלית בלב. החלון הסגלגל הפתוח (PFO) עלול לגרום במצבים נדירים לארוע מוחי. כאשר מתרחש ארוע מוחי, בעיקר באנשים מתחת לגיל 60, חשוב לבצע ברור מקיף לסיבה לארוע המוחי. במצבים בהם לא נמצא הסבר ברור לארוע מוחי - מוגדר הארו כ"ארוע מוחי קריפטוגני". בהתאם למספר קריטריונים, ולאחר ברור רפואי מתאים, יכול להחליט הקרדיולוג כי קיימת התויה לסגירת ה- PFO. 

פעולת סגירת ה PFO הינה פעולה צנתורית. בפעולה זו הרופא המצנתר מחדיר צינורית דרך החלון הסגלגל הפתוח, ולאחר מכן משתיל התקן דמוי מטריה אשר אוטם את החריר. במהלך השבועות והחודשים הבאים הגוף מפתח ציפוי על פני ההתקן וחמישה אוטם סופית את החריר הופך את ההתקן לחלק אחד עם רקמת הלב. 

 

 כיצד מתבצעת הפעולה

סגירת PFO מתבצעת בחדר הצנתורים בהרדמה מקומית בלבד, באמצעות דקירה ורידית באזור המפשעה, ובהנחייה של אקו לב. לאחר הדקירה, הקרדיולוג המצנתר מעביר "מטריה" העשויה ממתכת הנקראת ניטינול, ומשתיל את המטריה בתוך ה- PFO. המטריה למעשה אוטמת את החור בין העליות.

בסיום הפעולה, הרופא המטפל יסגור את נקודת הדקירה באמצעות תפר חיצוני אותו ניתן יהיה להסיר בערב לאחר הפעולה. 

 

מהו משך הפעולה

משך הפעולה הינו כחצי שעה. 

 

הנחיות מיוחדות לקראת הפעולה

לקראת הפעולה יש לבצע בדיקות דם שגרתיות הכוללות ספירת דם מלאה, תפקודי קרישה, וכימיה בדם כולל תפקודי כליות (קראטנין) ואלקטרוליטים בדם. 

לעיתים יש להפסיק חלק מהתרופות לפני הצנתור, וזאת  על פי תיאום עם הקרדיולוג. ביום הפעולה, יש צורך בצום של 6-8 שעות לפני הפעולה, כך שמטופלים העוברים את הפעולה בשעות אחר הצהרים צריכים להיכנס לצום לאחר ארוחת בוקר.

 

מסמכים דרושים לצורך הפעולה

1. סיכום יעוץ קרדיולוגי ורקע רפואי קודם 

2. ביצוע הערכה טרום ניתוחית על ידי מרדים

3. תוצאות בדיקות הדמיה (כגון אקו לב, סיטי של הלב, הולטר)

4. תוצאות בדיקות דם כולל ספירת דם, תפקודי קרישה, וכימיה בדם

5. התחייבות מהמבטח במידת הצורך

6. אמצעי תשלום שימסר כערבון לתשלום (צ'ק / כרטיס אשראי ) במידת הצורך

 

משך האשפוז לצורך הפעולה

ההגעה לצנתור הינה בדרך כלל שעה-שעתיים טרם הפעולה. 

לאחר הפעולה יש להשאר להשגחה של לילה אחד.

 

דגשים אחרונים לפני הפעולה

יש לזכור כי צריך להמשיך לקחת טיפול תרופתי קבוע בתרופות נוגדות טסיות כמו אספירין, מיקרופירין, קרטיה, פלויקס, קלופיקס, ברלינטה ואפיאנט גם ביום הצנתור.

חשוב להקפיד על הפסקה מוקדמת של טיפול קבוע בתרופות נוגדות קרישה כמו קומדין, וורפרין, קסרלטו, אליקויס או פרדקסה. בכל מקרה יש להתייעץ עם הקרדיולוג המטפל לגבי זמן ההפסקה ואילו תרופות יש להפסיק.

  • בימים לאחר הפעולה עלול להיות שטף דם תת עורי (המטומה) באזור הדקירה במפשעה