צינתור לב כלילי

צינתור לב כלילי

אודות הפעולהצינתור לב כלילי

צנתורי לב כליליים (Coronary angiography) הינם כל פעולה בה מוחדרים צינורות דקים ("קתטרים") אל תוך הלב. הצנתור הנפוץ הינו צנתור לב כלילי בו הקתטרים מוחדרים אל תוך מוצא העורקים הכליליים ומוזרק דרכם חומר ניגוד. התהליך מתועד באמצעות קרני X וכך נוצר סרט המדגים את העורקים הכליליים. 

למעשה כל צנתור לב כלילי מתחיל בצנתור אבחנתי. בשלב זה מוכנסת צינורית דקה אל תוך אחד העורקים של הגוף, בדרך כלל עורק כף היד (צנתור דרך היד, העורק הרדיאלי) או העורק המפשעתי (העורק הפמורלי). דרך הצינורית מוחדר הקתטר, שהינו צינור ארוך ודק, המקודם אל מוצא העורק הכלילי ודרכו מוזרק חומר ניגוד. כל התהליך כאמור מתועד במסרטת רנטגן. התהליך מאפשר אבחון מדוייק של המהלך של העורקים הכליליים וזיהוי אנומליות מולדות, וכן של נוכחות וחומרה של היצרויות או חסימות בעורקים הכליליים. 

כאשר מודגמות היצרויות בעורקים הכליליים ישנן מספר אפשרויות טיפול. חלק מהחולים יזדקקו רק לטיפול תרופתי. כאשר ההיצרויות חמורות יותר ניתן לפתוח אותם על ידי ניפוח בלון והשתלת תומכן (סטנט). התומכון הוא מעין רשת מתכתית שמולבשת על
 בלון ומוחדרת בזמן פעולה התערבותית לתוך האיזור המוצר בעורק. הבלון מנופח והתומכון מוצמד לדופן העורק הכלילי. לאחר מכן הבלון מוצא מהגוף והתומכון נותר צמוד לדופן העורק. 

כיצד מתבצעת הפעולה

צנתור לב כלילי מבוצע על פי רוב על ידי אילחוש מקומי באזור הדקירה (מפרק כף היד או המפשעה). על פי רוב אין צורך להשתמש בתרופות מטשטשות או מרדימות אלא במקרים מיוחדים או על פי בקשת החולה.

מהו משך הפעולה

השלב הראשון בצנתור שהינו השלב האבחנתי אורך כחצי שעה. השלב הטיפולי בו מטפלים בהיצרויות בעורקים ע"י השתלת תומכון אחד או יותר מאד תלוי במורכבות הטיפול ונע בין חצי שעה עד שעה.

מה ניתן ללמוד מתוצאות הפעולה

כאמור, השלב הראשון בצנתור הינו השלב האבחנתי בו מודגמים עורקי הלב הכליליים. בסיום שלב זה ניתן לדעת בצורה ודאית האם קיימת מחלת לב כלילית חסימתית והאם מחלה זו דורשת טיפול על השתלת תומכון או שדרוש טיפול אחר.צינתור לב כלילי

הנחיות מיוחדות לקראת הפעולה

לקראת הצנתור יש לבצע בדיקות דם שגרתיות הכוללות ספירת דם מלאה, תפקודי קרישה, וכימיה בדם כולל תפקודי כליות (קראטנין) ואלקטרוליטים בדם. לעיתים יש להפסיק חלק מהתרופות לפני הצנתור, וזאת על פי הנחיות הקרדיולוג. ביום הפעולה, יש צורך בצום של 6-8 שעות לפני הצנתור, כך שמטופלים העוברים צנתור בשעות אחר הצהרים צריכים להיכנס לצום לאחר ארוחת בוקר.

מסמכים דרושים לצורך הפעולה

1. סיכום יעוץ קרדיולוגי ורקע רפואי קודם, כולל דו"ח ניתוח מעקפים במידה והיה

2. תוצאות בדיקות הדמיה (כגון אקו לב, הולטר) כולל CD של צינתורים קודמים

3. תרשים אק"ג עדכני

4. תוצאות בדיקות דם כולל ספירת דם, תפקודי קרישה, וכימיה בדם

5. רשימת תרופות והתרופות הקבועות

6. התחייבות מהמבטח במידת הצורך

7. אמצעי תשלום שימסר כערבון לתשלום (צ'ק / כרטיס אשראי ) במידת הצורך

הגעה לפעולה

• שעת הפעולה הינה משוערת ועלולה להשתנות. יום לפני הפעולה נתקשר ונעדכן על שעת ההגעה לניתוח.

• ביום הצינתור להגיע לקבלה בקומת הכניסה של בית חולים אסותא רמת החייל ( רח' הברזל 20 רמת החייל ת"א) או להרצליה מדיקל סנטר על פי הנחיית הקרדיולוג.

• התשלום בגין ההשתתפות העצמית יגבה על ידי בית החולים במעמד הקבלה לבית החולים/ השחרור מבית החולים.

משך האשפוז לצורך הפעולה

אשפוז לצורך הפעולה מתבצע מספר שעות טרם תחילת הפעולה. משך האשפוז לאחר הפעולה משתנה בהתאם לממצאים ולטיפול. לרוב ניתן לשחרר חולים שעוברים צנתור אבחנתי כבר באותו יום לאחר השגחה של 2-4 שעות. חולים שעוברים צנתור טיפולי בדרך כלל יושארו להשגחה עד למחרת בבוקר ואז ישוחררו. 

דגשים אחרונים לפני הפעולה

יש לזכור כי צריך להמשיך לקחת טיפול קבוע בתרופות נוגדות טסיות כמו אספירין, מיקרופירין, קרטיה, פלויקס, קלופיקס, ברלינטה ואפיאנט גם ביום הצנתור.

חשוב להקפיד על הפסקה מוקדמת של טיפול קבוע בתרופות נוגדות קרישה כמו קומדין, וורפרין, קסרלטו, אליקויס או פרדקסה. בכל מקרה יש להתייעץ עם הקרדיולוג המטפל לגבי זמן ההפסקה ואילו תרופות יש להפסיק.

קישור: מידע למטופל לקראת ביצוע צינתור לב כלילי