אבלציה - תהליך של צריבה של הפרעות קצב

אבלציה (צריבה) של הפרעות קצב

מהי אבלציה (צריבה) של הפרעות קצב?

אבלציה (צריבה) של הפרעות קצב (Cardiac ablation) הינה צנתור חשמלי פולשני, אשר מיועד לטפל בהפרעות קצב מסוגים שונים כמו טכיקרידה על חדרית (Supra-ventricular tachycardia, SVT), רפרוף פרוזדורים (Atrial flutter), פרפור פרוזדורים (Atrial fibrillation), פעימות חדריות מוקדמות (Premature ventricular contractions) או טכיקרידה חדרית (Ventricular tachycardia). במהלך הצריבה מחדירים צנתרים מוליכי חשמל למדורי הלב השונים ומקבלים מידע חשמלי מאיזורים אלו. לעיתים קיים שימוש במערכות מיפוי לב תלת ממדיות מתקדמות המאפשרות את איתור מקור הפרעת הקצב. בעת צריבה נעשה שימוש במספר מקורות אנרגיה, השכיחים בינהם הינם גלי רדיו או הקפאה. סיכויי ההצלחה של הפרוצדורה תלויים בסוג הפרעת הקצב ומיקומה. 

כיצד מתבצעת הפעולה

צריבה ( אבלציה ) של הפרעות קצב (Cardiac ablation) מבוצעת על פי רוב על ידי אילחוש מקומי באיזור הדקירה (המפשעה), אולם ישנם מקרים בהם יוחלט ע"י הרופא המטפל לבצע את הפעולה תחת טשטוש עמוק (סדציה) או הרדמה מלאה.

מהו משך הפעולה

משך הצריבה של הפרעות קצב (Cardiac ablation) תלוי בסוג הפרעת הקצב ומיקומה. בד"כ אבלציות לטכיקרידה על חדרית (SVT) נמשכות בין שעה וחצי לשעתיים, ואבלציות מורכבות יותר דוגמת בידוד ורידי ריאה לטיפול בפרפור פרוזדורים (atrial fibrillation) או צריבה של פעימות חדריות מוקדמות יכולות להגיע לכשלוש שעות.

מה ניתן ללמוד מתוצאות הפעולה

במהלך הצריבה ( אבלציה ) ניתן ללמוד על מנגנון הפרעת הקצב, מיקום הפרעות הקצב וקיומן של הפרעות קצב נוספות. ברוב הצריבות ניתן בתום הפעולה להעריך את מידת הצלחת הפעולה.

הנחיות מיוחדות לקראת תהליך האבלציה

לקראת הצריבה (אבלציה) יש לבצע בדיקות דם שגרתיות הכוללות ספירת דם מלאה, תפקודי קרישה, וכימיה בדם כולל תפקודי כליות (קראטינין) ואלקטרוליטים בדם. אין צורך לבצע שנויים בטפול התרופתי אלא אם הרופא המבצע ביקש להפסיק תרופות. במידה שהמטופל נוטל תרופות לדילול דם (קומדין או תרופות חדשות כמו פרדקסה, קסרלטו או אליקוויס), על המטופל לקבל הוראות ברורות באשר לצורך להפסיקן. לעיתים נעשה שימוש בחומר ניגוד על בסיס יוד במהלך הפעולה, ולכן במידה שמטופל ידוע עם אלרגיה ליוד ניתנת הכנה מתאימה. לפני אבלציות מורכבות, בחלק מן המקרים יידרשו בדיקות הדמיה נוספות, דוגמת אקו דרך הושט (Transesophageal echo) או הדמיה תלת ממדית של הלב, דוגמת בדיקת CT או MRI. ביום הפעולה, יש צורך בצום של 6-8 שעות לפני הצריבה, כך שמטופלים העוברים צריבה בשעות אחר הצהרים צריכים להיכנס לצום לאחר ארוחת בוקר. מומלץ ליטול את התרופות הקבועות ביום הפעולה עם מעט מים, אלא אם צוין אחרת ע"י הרופא המפנה.

מסמכים דרושים לצורך הפעולה

1. סיכום יעוץ קרדיולוגי ורקע רפואי קודם
2. תוצאות בדיקות הדמיה (כגון אקו לב, הולטר)
3. תרשים אק"ג עדכני
4. תוצאות בדיקות דם כולל ספירת דם, תפקודי קרישה, וכימיה בדם
5. צילום חזה למטופלים מעל גיל 60
6. התחייבות מהמבטח במידת הצורך
7. אמצעי תשלום שימסר כערבון לתשלום (צ'ק / כרטיס אשראי ) במידת הצורך

הגעה לפעולה

• שעת הפעולה הינה משוערת ועלולה להשתנות. יום לפני הפעולה נתקשר ונעדכן על שעת ההגעה לפעולה.
• ביום הפעולה יש להגיע לקבלה בקומת הכניסה של בית חולים אסותא רמת החייל (רח' הברזל 20 רמת החייל ת"א).
• התשלום בגין ההשתתפות העצמית יגבה על ידי אסותא במעמד הקבלה לבית החולים/ השחרור מבית החולים.

משך האשפוז לצורך הפעולה

אשפוז לצורך הפעולה מתבצע מספר שעות טרם תחילת הפעולה. לאחר הפעולה המטופלים בד"כ ישארו להשגחה עד למחרת בבוקר ואז ישוחררו.

דגשים אחרונים לפני הפעולה

יש לזכור כי צריך להמשיך לקחת טיפול תרופתי קבוע אולם לעיתים, הרופא המטפל יבקש הפסקה של תרופות נוגדות קרישה או תרופות נגד הפרעות קצב. בכל מקרה יש להתייעץ עם הקרדיולוג המטפל לגבי זמן ההפסקה ואילו תרופות יש להפסיק.

קישור: מידע למטופל לקראת אבלציה של הלב