קוצב לב: מדריך למטופל - המרכז הישראלי לרפואת הלב | היל"ה

קוצב לב: מדריך למטופל

בלב קיימת מערכת הולכה חשמלית (בדומה למערכת חוטי החשמל בבית), אשר שולחת אותות חשמליים  דרך נתיבי הולכת חשמל, וגורמת ללב להתכווץ ולשאוב דם אל איבריו השונים של הגוף. במצב תקין, פעימות הלב נוצרות ע"י קוצב לב טבעי הממוקם בחלקו העליון של העליה הימנית. משם האות החשמלי נע לכיוון נקודת צומת הנקראת הקשרית הפרוזדורית-חדרית (AV Node), זו ממוקמת בין העליות והחדרים. מנקודה זו האות מתפשט במהירות דרך נתיבי הולכה מיוחדים אל חדרי הלב, ובתגובה חדרי הלב מתכווצים ושואבים דם אל הגוף.

מהו קוצב לב ואיך הוא פועל?

לעיתים, מערכת ייצור האות החשמלי או הולכת החשמל לקויים, והדבר עלול להתבטא בקצב לב איטי. במטופלים אלו יש צורך בהשתלת קוצב לב, שלמעשה עוקף את מערכת החשמל וההולכה החולות, ומאפשר תפקוד תקין של הלב. קוצב לב (Cardiac pacemaker) הינו מכשיר קטן שאורכו הוא כ- 2-3 ס"מ ועוביו הינו מילימטרים בודדים, אשר מכיל סוללה ומעגלים חשמליים, ומחובר ללב באמצעות אלקטרודה אחת או יותר. האלקטרודות עוברות דרך כלי דם אל הלב וקופסת הקוצב מושתלת בד"כ מתחת לעור בחלקו העליון של החזה. קוצב הלב עוקב אחר קצב הלב ובמידת הצורך מפיק אותות חשמליים שמטרתם להסדיר את קצב לב במידה שהינו איטי מידי.

קוצב לב

למה משמש קוצב לב?

קוצבי לב משמשים לרוב לטיפול בקצב לב איטי, אך ישנם גם קוצבים המכונים "קוצבים דו-חדרים" או "קוצבי CRT" והם מסייעים לטיפול בחולים הסובלים מאי ספיקת לב. קיים גם קוצב לב דהפיברילטור (Implantable Cardioverter Defibrillator, ICD) אשר תפקידו לתת מכת חשמל במידה ומופיעה הפרעת קצב מסכנת חיים. קוצבים מסוג זה מחייבים התאמה של המטופל. ניתן להתייעץ עם הקרדיולוגים בהיל"ה בדבר האפשרות או הצורך להשתילם.

לאחרונה חלה פריצת דרך משמעותית בתחום קוצבי הלב עם פיתוח של קוצב זעיר ומהפכני. למעשה מדובר בקוצב לב מיניאטורי, המוחדר לגוף באמצעות צנתור מאיזור המפשעה, ללא ניתוח, ללא פתיחת בית החזה, וללא כל אלקטרודות. הקוצב החדש נקרא Micra והוא קפסולה זעירה בגודל 2.5 ס"מ (גודלה קטן ב-90 אחוז מקוצב רגיל). קפסולה זו מתפקדת כיחידת קיצוב עצמאית, ללא התקנים נוספים בגוף, כגון אלקטרודות. כך שאחרי הפעולה אין שום סממן חיצוני שמרמז על היות המטופל נושא מערכת קוצב. קוצב ה- Micra מתאים בשלב זה רק למטופלים הזקוקים לקיצוב חדרי בלבד, אלו מהווים רק כ-15% מאוכלוסיית החולים מושתלי קוצבי לב. בעתיד הקרוב צפוי כי מערכת זו תעבור פיתוח נוסף, ותתאים לכלל המטופלים שזקוקים להשתלת לב.

קוצב לב - קרדיולוג במרכז

השתלת קוצב לב

השתלת קוצב לב לרוב מתבצעת תחת הרדמה מקומית וטשטוש (כלומר לא תחת הרדמה מלאה), הפרוצדורה כולה אורכת כשעה וחצי. לפרטים נוספים אודות פעולת השתלת הקוצב ניתן ללחוץ כאן

השתלת הקוצב הינה פעולה בטוחה יחסית אך כמו בכל פעולה פולשנית קיימים סיכונים נדירים העלולים להופיע בזמן ההשתלה כמו דימום באזור ההשתלה או דליפת אויר לחלל הריאה, ובטווח הארוך סיכון לזיהום של הקוצב. לאור סיכונים אלה יש לעבור הערכה מסודרת אצל קרדיולוג המתמחה בנושאי הפרעות קצב על מנת לקבוע האם קיימת אינדיקציה להשתלת קוצב, בחלק מהמקרים יהיה צורך לבצע בדיקות נוספות כמו הולטר או מקליט ארועים על מנת לקבל החלטה. כך, ישנה חשיבות לכך שפעולת ההשתלה תתבצע בידיים מיומנות. במסגרת היל"ה תוכלו לקבל מענה כוללני בתחום הקוצבים – החל מהערכה ראשונית בדבר הצורך בקוצב, ביצוע בדיקות עזר התומכות בהחלטה זו וכמובן – גם בהשתלת הקוצב עצמה במידת הצורך, כל זאת על ידי מומחים מהשורה הראשונה תחום הפרעות הקצב בישראל.