החלפת מסתם בצנתור - המרכז הישראלי לרפואת הלב (היל"ה)
מהי הצרות במסתם האורטלי (הותיני) (Aortic stenosis)?

מצב בו עלי המסתם האורטלי (Aortic valve) עוברים תהליך של "התנוונות" או "דגנרציה" (Degeneration) הגורם לתהליך דלקתי מקומי ולשקיעת משקעי סידן על גבי העלים העדינים ובכך גורם להם להתעבות ולהפוך להיות בלתי ניידים ("קפואים"). תהליך זה מונע פתיחה יעילה של עלי המסתם ובכך נוצרת הפרעה בזרימת הדם מהלב אל רחבי הגוף. ניתן לבצע הערכה מלאה של בעיות מסתמיות על ידי רופאי היל"ה שהינם מנוסים בטיפול בהפרעות מסתמיות.

קרא עוד
מהם התסמינים של הצרות במסתם האורטלי (Aortic stenosis)?

התסמינים הטיפוסיים של הצרות במסתם האורטלי (Aortic stenosis) הינם תחושת קוצר נשימה, מחנק או כאבי חזה בעת ביצוע מאמצים. חשוב לדעת כי, אירועים של איבוד הכרה יכולים להיות ביטוי להיצרות קשה במסתם האורטלי (Aortic stenosis). יש לזכור כי תסמינים אלה יכולים להופיע גם כביטוי למחלות לב אחרות כגון אי ספיקת לב וכדו' ובכל מקרה בו מופיעים תסמינים כאלה מומלץ להיבדק ע"י קרדיולוג. ניתן לבצע הערכה מלאה של בעיות מסתמיות על ידי רופאי היל"ה שהינם מנוסים בטיפול בהפרעות מסתמיות.

קרא עוד
כיצד נעשית האבחנה וכיצד עוקבים אחר הצרות במסתם האורטלי (Aortic stenosis)?

כאשר יש חשד להיצרות במסתם האורטלי (Aortic stenosis) הקרדיולוג מפנה לבדיקת אקו לב (Echocardiography). בדיקה זו מאפשרת להעריך האם קיימת הצרות במסתם ומה חומרתה. בדיקה זו נותנת מידע חשוב נוסף מבחינת תפקוד הלב ותפקוד המסתמים האחרים. הגישה הרב תחומית בהיל"ה משלבת רופאים המתמחים באבחון והערכה של הפרעות מסתמים, יחד עם רופאים מקצועיים ומנוסים לטיפול בהפרעות אלה.

קרא עוד
מהם הטיפולים האפשריים להצרות במסתם האורטלי (Aortic stenosis)?

החלפת המסתם הינה הטיפול בבעיה זו. מזה עשרות שנים מבוצעת החלפת המסתם באמצעות ניתוח (Surgical aortic valve replacement). באופן כללי, בפעולה זו מתבצעת פתיחה של בית החזה, כריתת המסתם הפגום והשתלה של תותב. מאז שנת 2008 קיימת בישראל אפשרות לבצע החלפת מסתם אורטלי באמצעות צנתור - טאבי (TAVI – Transcatheter aortic valve implantation). עד היום פעולה זו בוצעה כבר באלפי חולים בישראל ובמאות אלפי חולים ברחבי העולם. הקרדיולוגים של היל"ה הינם מנוסים ביותר בבצוע השתלות מסתם בצנתור.

קרא עוד
מהן הבדיקות הדרושות לפני החלפת מסתם בצנתור - טאבי (TAVI – Transcatheter aortic valve implantation)?

הערכת חולים המועמדים להחלפת מסתם בצנתור – טאבי (TAVI – Transcatheter aortic valve implantation) מורכבת ממספר שלבים: מפגש היכרות עם קרדיולוג מצוות רופאי היל"ה, בדיקת אקו לב (Echocardiography) ובדיקת CT (Computed tomography) ייחודית שבה נמדדים פרמטרים אנטומיים הקשורים להשתלת המסתם בצנתור. בחלק מהחולים יידרש גם צנתור כלילי (Coronary angiography) לפני החלפת המסתם. בסיום סבב ההערכה הנ"ל, קרדיולוג מצנתר המתמחה בהשתלת מסתם בצנתור מסכם את החומר, נערכת פגישת סיכום עם המטופל שבה יוצגו הממצאים של הברור ובאותה פגישה גם תוסבר התוכנית הטיפולית והגישה להשתלת המסתם.

קרא עוד
מהן ההכנות הנדרשות לקראת החלפת מסתם בצנתור - טאבי (TAVI – Transcatheter aortic valve implantation)?

לקראת החלפת מסתם בצנתור - טאבי (TAVI – Transcatheter aortic valve implantation) יש לבצע בדיקות דם שגרתיות הכוללות ספירת דם מלאה, תפקודי קרישה, וכימיה בדם כולל תפקודי כליות (קראטנין) ואלקטרוליטים בדם. אין צורך לבצע שנויים בטפול התרופתי אך יש להפסיק חלק מהתרופות לפני הצנתור על פי תיאום עם הקרדיולוג.
ביום הפעולה, יש צורך בצום של 6-8 שעות לפני הפעולה, כך שמטופלים העוברים פעולה בשעות אחר הצהרים צריכים להיכנס לצום לאחר ארוחת בוקר.

קרא עוד
איזה טיפול תרופתי צריך לקחת או להפסיק לפני החלפת מסתם בצנתור - טאבי (TAVI – Transcatheter aortic valve implantation)?

יש להיוועץ עם הרופא ו/או הקרדיולוג המצנתר לגבי נושא חשוב זה. באופן כללי יש להמשיך את מרבית הטיפול התרופתי הקבוע גם ביום הפעולה אך נדגיש שכל מקרה הוא לגופו ועל כן חשוב לקבל הנחיות ברורות מהקרדיולוג המטפל או המצנתר מבעוד מועד. במידה והינך רגיש/ה ליוד או סובל/ת מאי ספיקת כליות, יש לדווח על כך לקרדיולוג המצנתר על מנת לקבל הכנה מתאימה לקראת הפעולה. למידע נוסף אודות החלפת מסתם בצנתור - טאבי (TAVI – Transcatheter aortic valve implantation) ניתן ללחוץ כאן.

קרא עוד
האם יש לדווח על רגישויות לתרופות?

חשוב לדווח כבר במפגש הראשוני עם הקרדיולוג לגבי רגישויות לתרופות בכלל, ובפרט על רגישויות ליוד, או תרופות כמו אספירין ופלויקס. במידה וקיימת רגישות יש לבצע הכנה מתאימה לקראת הפעולה ועל כן יש חשיבות רבה לדיווח מוקדם.

קרא עוד
מהו משך האשפוז בהחלפת מסתם בצנתור - טאבי (TAVI – Transcatheter aortic valve implantation)?

על פי רוב האשפוז לפעולת החלפת מסתם בצנתור - טאבי (TAVI – Transcatheter aortic valve implantation) מתבצע יום טרם הפעולה או בבוקר הפעולה, משך האשפוז לאחר הפעולה נמשך כ- 5 ימים בממוצע ולאחריו ניתן להשתחרר הביתה או למלונית לשיקום קצר.

קרא עוד