מחלות מסתמי הלב - המרכז הישראלי לרפואת הלב (היל"ה)
מהם התסמינים האופייניים למחלות מסתמים?

מדובר בתסמינים שאינם ספציפיים למחלות מסתמים ויכולים להופיע במצבים אחרים שבהם יש מחלות לב או אף מחלות שאינם קשורות ללב (כגון מחלות ריאות שונות). תסמינים אופיינייים הינם חולשה ועייפות בעת בצוע מאמצים, קוצר נשימה במאמץ או בשכיבה פרקדן, כאבי חזה או אי נוחות בחזה בעיקר בזמן מאמץ, נפיחות ובצקות בקרסוליים, תחושת דפיקות לב מואצות ואף ארועים של עילפון. במצבים בהם מופיעים אחד או יותר מתסמינים אלו חשוב להבדק ע"י קרדיולוג. בהיל"ה תוכלו למצוא קרדיולוגים מנוסים שיוכלו לבצע הערכה של תלונות אלה באופ מהיר ואיכותי.

קרא עוד
כיצד ניתן לאבחן מחלות במסתמי הלב?

הערכה ובדיקה גופנית על ידי קרדיולוג או רופא משפחה יכולה להעלות חשד להפרעה בתפקוד מסתמי הלב. במצבים בהם יש חשד קליני ניתן לבצע בדיקת אקו לב במנוחה לצורך הערכה מדוייקת של תפקוד המסתמים. במקרים מסויימים יש צורך בבדיקות נוספות כגון אקו לב דרך הוושט או בדיקות הדמיה אחרות על מנת להגיע לאבחנה ולהתוות דרך טיפול מיטבית לבעיה. רופאי היל"ה הינם מומחים בבצוע אקו והערכה של מחלות מסתמים, הגישה הרב תחומית בהיל"ה מבטיחה ניהול מיטבי ונכון של מטופלים עם מחלות מסתמים.

קרא עוד
מהי "אי ספיקה" של מסתם?

מטרת מסתמי הלב לאפשר זרימת דם בכוון אחד בלבד על ידי פתיחתם וסגירתם של עלי המסתם בצורה סינכרונית עם התכווצות הלב. במצבים בהם יש פגיעה במסתם או בעלי המסתם מסיבות שונות, תפקודו נפגע, וסגירתו אינה מושלמת. כתוצאה קיימת דליפת דם בכוון ההפוך לכוון הרצוי. מצב זה עלול להוביל לאי ספיקת לב.

קרא עוד
מהי הצרות במסתם?

מטרת מסתמי הלב לאפשר זרימת דם בכוון אחד בלבד על ידי פתיחתם וסגירתם של עלי המסתם בצורה סינכרונית עם התכווצות הלב. במצבים בהם יש פגיעה במסתם או בעלי המסתם מסיבות שונות, תפקודו נפגע, ונוצרת מגבלה בפתיחת עלי המסתם. כתוצאה, יש הפרעה קשה בזרימת הדם על פני המסתם המוצר. מצב זה עלול להוביל לאי ספיקת לב.

קרא עוד
כיצד ניתן לטפל במחלות מסתמי הלב?

הטיפול במחלות מסתמי הלב הינו אינדיבידואלי ודורש הערכה ומעקב על ידי קרדיולוג המתמחה במחלות מסוג זה. באופן כללי, חשוב לזכור כי אפשרויות הטפול התרופתי הינן מוגבלות למדי כאשר יש בעיה קשה במסתמי הלב. על פי רוב הטפול המוחלט הינו טפול ניתוחי שבו מתבצע תיקון או החלפה של המסתם הפגום. בהיל"ה לא תוכלו למצוא מנתחי לב, אך רופאי היל"ה יוכלו להפנות את המטופל/ת למנתח מתאים. חשוב לזכור כי כיום יש פתרון טוב לחלק מבעיות המסתמים בצנתור כתחליף לניתוח, אך יש להוועץ בקרדיולוג בטרם החלטה על אופן הטיפול.

קרא עוד