ניתוחים - המרכז הישראלי לרפואת הלב (היל"ה)
מה היא בדיקת אק"ג (Electrocardiogram – ECG)?

האלקטרוקרדיוגרם (Electrocardiogram - ECG) הינו רישום גרפי חיצוני של הפעילות החשמלית בלב ומגלה כל חריגה בקצב הלב. הבדיקה היא פשוטה ונעשית בדרך כלל בחדר האחיות על ידי הצמדת אלקטרודות לגפיים ולבית החזה לצורך רישום פעילותו החשמלית של הלב.

קרא עוד
מהו מבחן מאמץ (ארגומטריה)?

בדיקת אק"ג עם 12 חיבורים שנעשית בעת מאמץ גופני, בד"כ תוך הליכה על מסוע. הבדיקה הזאת נערכת במקרים בהם יש חשד למחלת לב איסכמית (הצרויות בעורקי הלב) או במצבים שבהם יש חשש להפרעות קצב הנוטות להופיע במאמץ. יש להדגיש כי בדיקת הארגומטריה נחשבת פחות מדוייקת להערכת איסכמיה, בהשואה לבדיקות אחרות כמו אקו במאמץ או מפוי לב במאמץ.

מהי בדיקת אקו לב (Echocardiography)?

בדיקת אקו לב (Echocardiography) הינה הדמיה בעזרת אולטראסאונד (גלי על קול) ללא כל קרינה, המכוונת להדגמה של הלב. הבדיקה איננה פולשנית ומאפשרת הערכה של תפקוד הלב ושל פעולת מסתמי הלב. הבדיקה אינה מצריכה הכנה מוקדמת כלשהיא ואין מצבים בהם לא ניתן לבצעה אולם על מנת לקבל תוצאות מהימנות ומדוייקות חשוב כי הבדיקה תבוצע ותפוענח על ידי מי שעבר הכשרה ספציפית לפענוח בדיקות אקו לב. בהיל"ה ניתן למצוא טכנאי אקו מיומנים וקרדיולוגים מומחים בביצוע אקו לב ובעלי נסיון רב בבצוע ופענוח בדיקות אלה.

קרא עוד
מהי בדיקת אקו לב במאמץ (Stress echocardiography)?

אקו לב במאמץ הינה בדיקה לא פולשנית המשמשת להערכה של הצרות בעורקים הכליליים. יתרונה הגדול שאיננה כרוכה בקרינה או בהזרקת חומרי ניגוד (בשונה מבדיקות אחרות להערכת של מחלת לב כלילית) . הבדיקה כוללת אקו במנוחה, בצוע הליכה על הליכון ואקו נוסף בסיום המאמץ. בבדיקה משווים בין תפקוד הלב במנוחה לבין תפקודו הביום המאמץ. ירידה בתפקוד הלב במאמץ מכוונת לנוכחות הצרות משמעותית באחד או יותר מהעורקים הכליליים.

קרא עוד
מהי בדיקת אקו לב דרך הוושט (Transesophageal echocardiography – TEE)?

בדיקת אקו לב דרך הוושט (Transesophageal echocardiography – TEE) הינה בדיקה פולשנית בה, לאחר הרדמה מקומית של הלוע וטשטוש קל, מוחדר בזהירות מתמר אקו לתוך הושט כדי להדמות טוב יותר את הלב (לאור הקירבה של הושט ללב). חשוב לציין שהבדיקה אינה כואבת וניתן לבצעה אף ללא טשטוש עם הרדמה מקומית בלבד, אולם לאור העובדה שמהלך הבדיקה יכול להיות כרוך באי נעימות בשל הנעת המתמר ,לרוב היא מבוצעת תחת טשטוש. הבדיקה נמשכת כ-15 עד 20 דקות והיא מצריכה צום מלא של 6 שעות לפחות טרם הבדיקה. על מנת לקבל תוצאות מהימנות ומדוייקות חשוב כי הבדיקה תבוצע ותפוענח על ידי מי שעבר הכשרה ספציפית לפענוח בדיקות אקו לב. בהיל"ה ניתן למצוא טכנאי אקו מיומנים וקרדיולוגים מומחים בביצוע אקו לב ובעלי נסיון רב בבצוע ופענוח בדיקות אלה.

קרא עוד
האם יש צורך באשפוז לצורך בדיקת אקו לב דרך הוושט (Transesophageal echocardiography – TEE)?

בדיקת אקו דרך הוושט אינה מצריכה אשפוז ולמעשה במקרים רבים מבוצעת למטופלים שמגיעים מהבית ומשתחררים באותו יום. יש לציין שבשל העובדה שהבדיקה מבוצעת תחת טשטוש יש להשאר להשגחה של כשעתיים לאחר הבדיקה.

קרא עוד
האם יש צורך לקחת או להפסיק טפול תרופתי לפני בדיקת אקו?

בדיקת אקו רגילה אינה מצריכה שינוי כלשהו בטפול התרופתי ואינה מצריכה הכנה מוקדמת. לפני בדיקת אקו לב במאמץ יש להפסיק תרופות ממשפחת חסמי הבטא (כדוגמת קרדילוק, נורמיטן וכדו') לצורך קבלת תוצאה מיטבית ועל כן יש להוועץ בקרדיולוג לפני הבדיקה. בדיקת אקו דרך הושט מצריכה, כאמור לעיל, צום ובמידה והמטופל נוטל קומדין יש להגיע עם בדיקת INR עדכנית, אולם פרט לכך ,אין צורך בהכנה מקדימה עם תרופות.

קרא עוד
מהו מיפוי לב (Myocardial Perfusion Imaging)?

מיפוי לב הינה בדיקה לא פולשנית המשמשת להערכה של מחלת לב איסכמית (הצרויות בעורקי הלב הכליליים). בדיקה זו מדגימה את איכות זרימת הדם דרך עורקי הלב הכליליים לשריר הלב, כאשר יש חסימה או הצרות בעורקי הלב הכליליים ניתן יהיה לראות עדות לכך בבדיקה. ניתן לבצע בדיקה זו במאמץ או בעזרת הזרקת תרופה (דיפירידמול) ה"מדמה" מאמץ. בבדיקה זו יש שמוש בחומר רדיואקטיבי.

קרא עוד
מהו "צינתור וירטואלי"?

"צנתור וירטואלי" הינו למעשה בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (Computed tomography), בדיקת CT של עורקי הלב. במהלך הבדיקה מוזרק חומר ניגודי על בסיס יוד דרך הוריד ומתבצעת סריקה של הלב. המחשב מבצע רה-קונסטרוקציה של עורקי הלב ובמקרים רבים ניתן לשלול מחלה לב איסכמית בעזרת בדיקה זו.

קרא עוד
מהו "קלציום סקור" או Calcium score?

קלציום סקור הינה בדיקת סקר שבה מתבצעת סריקה מהירה (מספר שניות) של הלב ע"י טומוגרפיה ממוחשבת (Computed tomography), שהינה CT ללא הזרקה של חומר ניגודי. בדיקה זו מעריכה את כמות הסיד (calcium) בעורקי הלב ובהתאם ניתן להעריך את הסכון לפתח בעתיד מחלת לב.

קרא עוד
מהו MRI לב?

תהודה מגנטית של הלב (Cardiac magnetic resonance imaging) הינה בדיקה המדגימה בצורה מדוייקת ביותר את מבנה הלב. בדיקה זו אינה יעילה להדגמה של עורקי הלב הכליליים. כיום נעשה שימוש בבדיקה זו בעיקר להעריך בעיות מבניות בלב. ניתן גם לבצע בדיקת MRI עם תרופה המדמה מאמץ לצורך הערכת קיום של מחלת לב איסכמית.

מהו הולטר אק"ג?

הולטר אק"ג הינה בדיקת אק"ג שנמשכת 24-48 שעות ברציפות ונעשית ע"י מכשיר זעיר הנישא ע"י המטופל. המכשיר כולל מספר אלקטרודות (2-12) המוצמדות לגוף באמצעות מדבקות. המכשיר מקליט את פעילות הלב ברציפות והוא יעיל כאשר יש תסמינים שמופיעים בתדירות גבוהה.

קרא עוד
מהו מקליט אירועים Event Recorder?

מקליט אירועים Event Recorder הינו מכשיר ניטור קטן הניתן למספר שבועות-חודשים במקרים בהם תדירות הפרעות הקצב נמוכה יחסית. כאשר המטופל חש בתסמינים הוא מניח אצבעות על המכשיר וכך נרשם קצב הלב של המטופל. לאחר מכן ניתן לשדר את ההקלטה למוקד רפואי. המכשיר דורש הפעלה על ידי הנבדק, ועל כן אינו מתאים במקרים בהם המטופל מאבד הכרה תוך כדי הפרעת הקצב.

קרא עוד
מהו מקליט חיצוני External Loop Recorder?

מקליט חיצוני הינו מכשיר ניטור קטן עם מספר אלקטרודות שמחוברות לעור המטופל באמצעות מדבקות. הוא ניתן כאשר תדירות הפרעות הקצב נמוכה. המכשיר מקליט את פעילות הלב באופן רציף. במידה שישנם תסמינים, המטופל נדרש ללחוץ על כפתור שמפעיל שמירה בזיכרון (שתי דקות לפני הלחיצה ודקה לאחריה). ניתן לשדר את ההקלטה למוקד רפואי.

קרא עוד
מהו מקליט פנימי Internal Loop Recorder?

מקליט פנימי הינו מכשיר ניטור אשר מושתל מתחת לעור המטופל באיזור החזה השמאלי. המכשיר מקליט את הפעילות החשמלית של הלב באופן רציף למשך חיי המכשיר (שנתיים-שלוש שנים). הליך השתלת המכשיר הינו פשוט ונעשה בהרדמה מקומית ע"י מומחה להפרעות קצב (אלקטרופיזיולוג). לאחר ההשתלה יש כמובן צורך במעקב במהלכו בודק המומחה את המכשיר כל 3-6 חודשים או לאחר שהמטופל מדווח על תסמינים או אירוע חריג.

קרא עוד