צנתורים כליליים - המרכז הישראלי לרפואת הלב (היל"ה)
מהי מחלת לב איסכמית (Ischemic heart disease)?

מחלת לב איסכמית (Ischemic heart disease) נגרמת בדרך כלל בגלל היצרות באחד או יותר מעורקי הלב, לרוב עקב הצטברות כולסטרול ותאי דלקת בדפנות העורקים (טרשת עורקים - Atherosclerosis). רופאי היל"ה הינם מומחים בהערכה של מחלות מחלת לב איסכמית, הגישה הרב תחומית בהיל"ה מבטיחה ניהול מיטבי ונכון של מטופלים עם מחלת לב איסכמית (Ischemic heart disease).

קרא עוד
מהו צנתור לב כלילי (Coronary angiography)?

צנתור (Angiography) הינו כל פעולה שבה מוחדרים צינורות דקים ("קתטרים") אל תוך הלב. הצנתור הנפוץ הינו צנתור לב כלילי (Coronary angiography) בו הקתטרים מוחדרים אל תוך מוצא העורקים הכליליים ומוזרק דרכם חומר ניגוד. התהליך מתועד באמצעות קרני X וכך נוצר סרט המדגים את העורקים הכליליים. רופאי היל"ה הינם מומחים בביצוע צנתורי לב ובעלי ניסיון רב בתחום זה.

קרא עוד
מתי יש צורך לבצע צנתור כלילי (Coronary angiography)?

קיימת התוייה לבצע צנתור כלילי כאשר יש חשד קליני סביר לקיום של מחלת לב איסכמית. החלטה על צנתור מתקבלת על ידי קרדיולוג המתבסס על מגוון של ממצאים קליניים יחד עם בדיקות הדמיה לא פולשניות דוגמת מבחני מאמץ או טומוגרפיה ממוחשבת של עורקי הלב (Coronary CT) המוכר גם כ"צנתור וירטואלי".

קרא עוד
מהו צנתור לב כלילי אבחנתי (Coronary angiography)?

למעשה כל צנתור לב מתחיל בצנתור אבחנתי. במהלכו מקודם קתטר שהינו צינור ארוך ודק אל מוצא העורק הכלילי ודרכו מוזרק חומר ניגוד. כל התהליך כאמור מתועד במסרטת רנטגן. התהליך מאפשר אבחון מדויק של המהלך של העורקים הכליליים וזיהוי אנומליות מולדות וכן של נוכחות וחומרה של היצרויות או חסימות בעורקים הכליליים.

קרא עוד
מהו צנתור לב כלילי טיפולי (Percutaneous Coronary Intervention - PCI)?

כאשר מודגמים היצרויות בעורקים הכליליים ישנן מספר אפשרויות טיפול. חלק מהחולים יזדקקו רק לטיפול תרופתי, אולם, כאשר ההיצרויות חמורות יותר ניתן לפתוח אותן על ידי ניפוח בלון והשתלת תומכון (סטנט). רופאי היל"ה הינם מומחים בביצוע צינתורי לב ובעלי ניסיון רב בתחום זה.

קרא עוד
מהיכן עדיף לבצע את צנתור הלב הכלילי (Coronary angiography) – מעורק היד או מהמפשעה?

הגישה המסורתית מזה שנים רבות היתה לבצע צנתור הלב הכלילי (Coronary angiography) מעורקי המפשעה. אולם בשנים האחרונות גישת הצנתור מהיד צברה פופולריות רבה מאחר ומחקרים שהשוו צנתור דרך עורק היד (גישה רדיאלית) מול צנתור מעורק המפשעה (גישה פמורלית) מצאו כי רוב החולים שעברו צנתור בשתי הגישות יעדיפו לבצע את הצנתור הבא דרך היד מבחינת נוחות. כמו כן במהלך השנים מצטברות עדויות כי צנתור דרך היד הינו בטוח יותר מבחינת הסיכון לדמום באזור הדקירה של העורק. רופאי היל"ה נוקטים גישה של צנתור לב מעורקי היד בכל מקרה בו גישה זו הינה אפשרית והינם בעלי נסיון רב בגישה זו.

קרא עוד
כמה זמן אורך צנתור לב כלילי?

צנתור לב כלילי מתחלק לשני שלבים, אבחנתי וטיפולי במידת הצורך. הצנתור האבחנתי הינו קצר ונמשך בין 15-30 דקות. משך הצנתור הטיפולי משתנה בהתאם לטיפול הנדרש, טיפול בהיצרויות פשוטות נמשך כחצי שעה, אך טיפול בהיצרויות מורכבות יכול להמשך שעה ואף יותר בחלק מהמקרים.

קרא עוד
מהו סטנט (תומכון - Stent)?

סטנט (Stent) הינו תומך מתכתי הבנוי כמעין רשת. הוא מולבש על בלון ובזמן פעולה התערבותית מוחדר לתוך האזור המוצר בעורק הכלילי. הבלון מנופח והסטנט מוצמד לדופן העורק הכלילי. לאחר מכן הבלון מוצא מהגוף והסטנט נשאר צמוד לדופן העורק. כיום רוב הסטנטים בשימוש הינם מסוג המצופה בתרופה (Drug eluting stent), המשתחררת באיטיות לדופן העורק ומונעת היצרות חוזרת באזור השתלת התומכן.

קרא עוד
מהן ההכנות הנדרשות לקראת צנתור לב כלילי (Coronary angiography)?

לקראת הצנתור יש לבצע בדיקות דם שגרתיות הכוללות ספירת דם מלאה, תפקודי קרישה, וכימיה בדם כולל תפקודי כליות (קראטנין) ואלקטרוליטים בדם. לעיתים יש להפסיק חלק מהתרופות לפני צנתור על פי תיאום עם הקרדיולוג. ביום הפעולה, יש צורך בצום של 6-8 שעות לפני הצנתור, כך שמטופלים העוברים צנתור בשעות אחר הצהרים צריכים להיכנס לצום לאחר ארוחת בוקר.

קרא עוד
איזה טיפול תרופתי צריך לקחת או להפסיק לפני צנתור לב כלילי (Coronary angiography)?

יש להיוועץ עם הרופא ו/או הקרדיולוג המצנתר לגבי נושא חשוב זה. באופן כללי יש להמשיך את מרבית הטיפול התרופתי הקבוע גם ביום הצנתור אך נדגיש שכל מקרה הוא לגופו, ועל כן חשוב לקבל הנחיות ברורות מהקרדיולוג המטפל או המצנתר מבעוד מועד.

קרא עוד
האם יש לדווח על רגישויות לתרופות?

חשוב לדווח כבר במפגש הראשוני עם הקרדיולוג לגבי רגישויות לתרופות בכלל, ורגישויות ליוד בפרט כמו גם לתרופות כמו אספירין ופלויקס. במידה וקיימת רגישות יש לבצע הכנה מתאימה לקראת הפעולה ועל כן יש חשיבות רבה לדיווח מוקדם.

האם צריך להישאר באשפוז לאחר צנתור לב כלילי (Coronary angiography)?

לרוב, ניתן לשחרר חולים שעוברים צנתור אבחוני כבר באותו יום לאחר השגחה של 2-4 שעות. חולים שעוברים צנתור טיפולי בדרך כלל יושארו בהשגחה עד למחרת בבוקר ואז ישוחררו.

קרא עוד
מה הטיפול התרופתי שצריך לקחת לאחר צנתור לב כלילי?

לאחר צנתור טיפולי עם השתלת סטנט, בנוסף לכל הטיפול התרופתי הקבוע, יש ליטול שתי תרופות נוגדות טסיות, בדרך כלל אספירין בשילוב עם תרופה נוספת למשך שנה.

קרא עוד